Coraz więcej osób wybiera prowadzenie własnej działalności gospodarczej, rezygnując z dotychczasowego etatu. Nic w tym dziwnego – bycie szefem dla samego siebie jest więcej niż kuszące, a zarabianie na rozwój własnej firmy jest niezwykle motywujące. Początkujący przedsiębiorcy muszą jednak zmierzyć się z zupełnie inną rzeczywistością – większymi podatkami, opłacaniem ZUSu. Na całe szczęście mogą skorzystać z ulgi na start, która znacznie ułatwia prowadzenie działalności w Polsce.
Początkujący przedsiębiorcy nie mają łatwo ze względu na brak dochodu w pierwszych miesiącach funkcjonowania biznesu oraz ogromnymi kosztami z tym związanymi. Na całe szczęście mogą ubiegać się o ulgę, która sprawia, że jest im łatwiej. Na czym polega ulga na start? W jaki sposób można ją pozyskać i komu przysługuje?
Ulga na start dla początkujących przedsiębiorców
Ulga na start to jedno z rozwiązań, z którego mogą skorzystać początkujący przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swoją działalność gospodarczą. To specjalne ułatwienie dla składek ZUS zostało wprowadzone w 2018 roku i do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem – zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców.
W praktyce ulga na start polega na tym, że osoby, które dopiero założyły swoją działalność gospodarczą albo odnowiły ją po dłuższej przerwie, są zwolnione z obowiązku opłacania składek ZUS społecznych. Jednocześnie obowiązuje ona osoby, które nie zostały ubezpieczone z tytułu umowy o pracę u innego przedsiębiorcy. Ulga obowiązuje przez 6 miesięcy od dnia zarejestrowania firmy i obejmuje jedynie takie składki społeczne jak: emerytalne, rentowe, Funduszu Pracy i wypadkowe. W razie problemów z prawidłowym rozliczaniem, warto skorzystać z profesjonalnych usług księgowych dla firm we Wrocławiu.
Warto przy tym pamiętać, że ulga na start nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego, które w dalszej kolejności należy opłacać. W ostatnich latach pojawiła się jednak możliwość odliczenia go w zeznaniu podatkowym PIT w wysokości niecałych 8 procent.
Ulga na start to niezwykle korzystne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają zbyt dużych zasobów finansowych na początkowy rozwój własnej firmy. Odliczenie nawet kilkuset złotych to spore ułatwienie, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku miesięcy.
Dla kogo ulga na start – najważniejsze informacje
Mimo tego że ulga na start dla początkujących przedsiębiorców to spore ułatwienie finansowe, nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Została ona stworzona głównie z myślą o osobach, które nie posiadają innej formy zatrudnienia, gdzie zostały ubezpieczone społecznie. Zatem osoba rozpoczynająca własną działalność gospodarczą i ubiegająca się o ulgę na start, nie może mieć podpisanej umowy o pracę.
Ulga na start powstawała również z myślą o osobach, które po ponad 60 miesiącach od dnia zakończenia poprzedniej działalności gospodarczej, pragną powrócić do prowadzenia własnej firmy.
Warto przy tym pamiętać, że ustawa wprowadzająca ulgę dla początkujących przedsiębiorców, powstała głównie z myślą o osobach, które chcą spróbować własnych sił w prowadzeniu firmy. Dlatego osoby, które dobrowolnie zrezygnowały z ulgi, poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia, nie będą mogły w późniejszym terminie z niej skorzystać. Obowiązuje ona od pierwszego dnia funkcjonowania nowej firmy. W tej samej sytuacji znalazły się osoby prowadzące działalność rolniczą, a także będące przedstawicielami spółek jawnych, komandytowych czy partnerskich, a nawet z ograniczoną odpowiedzialnością.
Własna działalność gospodarcza a ulga dla początkujących – lepszy start?
Powodem, dla którego powstawała ulga na start, była chęć ułatwienia początkującym przedsiębiorcom wejście na rynek własnej działalności gospodarczej. To spory krok ku temu, aby osoby, które faktycznie pragną rozwinąć swoje własne umiejętności i zaoferować je innym, mogą porzucić pracę na etacie i założyć własny biznes.
Choć z pozoru odliczone przez 6 miesięcy składki społeczne nie są dużą kwotą, w praktyce jednak okazuje się, że są to dodatkowe pieniądze, które można zainwestować w rozwój własnej działalności. Takie ułatwienie to doskonała okazja do tego, aby nie przejmować się dodatkowymi kosztami związanymi z prowadzeniem firmy. Młodym przedsiębiorcom zalecane jest też korzystanie z usług biura rachunkowego. Dzięki temu mogą mieć oni pewność, że dopełnione zostaną wszystkie niezbędne formalności. Pół roku to idealny czas, aby rozwinąć swoją działalność, a także na nowo wdrożyć się w jej prowadzenie po dłuższej nieobecności. Warto zatem skorzystać z szansy, jaką daje nam ulga na start.