Pracujesz lub pracowałeś za granicą w 2019 roku? Masz dochody z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii lub innego państwa? Zastanawiasz się, jak rozliczyć dochody zagraniczne? Nie wiesz, w jaki sposób rozliczyć się z zarobków zagranicznych? Sprawdź, o czym należy pamiętać i czym różni się rozliczenie zarobków zagranicznych od rozliczenia zarobków w Polsce.

W jaki sposób są rozliczane zarobki zagraniczne?

Dochody uzyskane za granicą także podlegają opodatkowaniu w polskiej skarbówce. Muszą to robić nawet te osoby, które uzyskały dochody wyłącznie za granicą. Przeciwdziałać podwójnemu opodatkowaniu ma jednak konwencja MLI (ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties), która została przyjęta w wielu krajach, aby zmniejszyć skalę podwójnego opodatkowania, którą są dotknięte wszystkie osoby “żyjące w dwóch krajach jednocześnie”.

Konwencja MLI przyjmuje, że polscy rezydenci podatkowi, których “ośrodek interesów życiowych”, inaczej mówiąc centrum interesów osobistych, ale także gospodarczych, jest w Polsce. Jednym słowem, polskim rezydentem podatkowym jest każda osoba, która pracuje za granicą (i mieszka tam przez czas pracy), ale ma dom i bliskich w Polsce.

Konwencję MLI podpisała m.in. Wielka Brytania, Holandia, Francja, czy Szwecja, co oznacza, że Polacy muszą wykazać uzyskane w tych krajach dochody w polskim urzędzie skarbowym.

Jaki jest podatek za pracę za granicą?

Podatek za pracę poza granicami Polski różni się w zależności od kraju. Dlatego przy rozliczaniu dochodów uzyskanych poza Polską należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kraj, w którym podjęło się pracy. Podatek z zagranicy zależy też od tego, czy dany kraj podpisał umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podatek z zagranicy zależy m.in. od tego, czy podatnik mieszka w Polsce, czy za granicą. Osoby mieszkające w Polsce muszą zapłacić podatek od całości dochodów. Osoby, które pracują i mieszkają poza granicami Polski, a z którymi nasz kraj ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, mogą się rozliczyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda wyłączenia z progresją, tak zwana stopa procentowa. Drugą metodą jest proporcjonalne odliczenie, czyli krótko mówiąc – rozliczenie proporcjonalne.

O czym należy pamiętać przy rozliczaniu?

rozliczanie zarobkówRozliczanie podatku z zagranicy może stanowić problem, zwłaszcza dla osób, które wcześniej tego nie robiły.  Dodatkowo, zmiany w prawie podatkowym w Polsce, ale często także za granicą, mogą powodować stres i strach przed rozliczeniem się z uzyskanych dochodów. W związku z tym, rozliczenie podatku dochodowego z zagranicy najlepiej powierzyć profesjonalistom. Biuro rachunkowe doradzi i pomoże, zapewniając usługi księgowe we Wrocławiu na najwyższym poziomie. Rozliczając podatek należy bowiem wiedzieć o wielu aspektach, które różnią się w zależności od kraju.

Rozliczając podatek z zagranicy należy pamiętać, że:

  • w innych krajach mogą obowiązywać inne daty złożenia dokumentów,
  • w każdym kraju obowiązują inne dokumenty, 
  • kwota wolna od podatku różni się w zależności od państwa,
  • ulgi od uzyskanych dochodów mogą być inne,
  • dokumenty, które należy złożyć, aby rozliczenie było wykonane prawidłowo, muszą być oryginalne.

Czym różni się rozliczanie zarobków zagranicznych od krajowych?

Porównanie rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą, a tych zarobionych w Polsce, może wyglądać różnie, w zależności od tego, z jakim krajem dokonamy porównania. Rozliczanie zarobków zagranicznych może się różnić od rozliczenia dochodów uzyskanych w Polsce m.in. dokumentami, które należy złożyć do urzędu, a także terminami złożenia tych dokumentów.

Ponadto uzyskanie zwrotu z zagranicznych podatków jest możliwe czasami nawet do 5 lat wstecz. W Polsce, aby rozliczyć się z uzyskanych dochodów, mamy czas tylko do kwietnia każdego roku. Rozliczenie zarobków zagranicznych może stanowić problem, ale decyzje o błędnie wypełnionym rozliczeniu z podatku z zagranicy można zniwelować, korzystając z kompleksowej usługi, jaką jest rozliczenie zarobków z zagranicy przy pomocy biura rachunkowego.