Outsourcing, czyli idea korzystania z usług firm zewnętrznych specjalizujących się w konkretnych zadaniach jest na rynku coraz bardziej popularny. Możliwość zlecenia prowadzenia ksiąg rachunkowych, zarządzania działem kadr, prowadzenia procesu rekrutacji czy wreszcie opieki nad działem IT, marketingiem czy obsługą klienta zdecydowanie ułatwia prowadzenie działalności firmom, które nie zajmują się powyższymi w ramach wykonywanych przez siebie działań.

Outsourcing to oszczędność czasu i pieniędzy, a także szansa na profesjonalne i bezbłędne wykonanie powierzonych zadań bez konieczności rekrutowania własnej kadry odpowiedzialnej za ich wykonywanie. Czy w kwestii usług księgowo-kadrowych się to opłaca? Dlaczego coraz więcej firm decyduje się na oddanie odpowiedzialności za swoją księgowość firmom trzecim?

Outsourcing księgowo-kadrowy – na czym to polega?

Żadna działalność gospodarcza nie może obyć się bez odpowiednio prowadzonej księgowości oraz usług kadrowo-płacowych. Nawet w przypadku działalności jednoosobowej konieczne będzie prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, o których działaniu trzeba mieć pojęcie i których prowadzenie często wiąże się z koniecznością dokładnego zrozumienia prawa i obowiązujących, zmieniających się przepisów.

W wyniku zmian i zawiłości związanych z prowadzeniem księgowości, wiele firm decydujących się na samodzielne prowadzenie ksiąg nie może w pełni skupić się na prowadzeniu własnej działalności, koncentrując się zamiast tego poznawaniu kolejnych regulacji prawnych w kwestiach zatrudnienia czy wynagrodzeń.

Konsekwencje nieumiejętnie prowadzonych działań mogą być niekorzystne dla firmy, szczególnie pod względem finansowym. Zlecenie ich firmie zewnętrznej specjalizującej się w prowadzeniu księgowości i kadr wydaje się najbardziej logicznym rozwiązaniem. Dlaczego? Doświadczony specjalista bez problemu uzupełni brakujące dokumenty, wykona niezbędne wyliczenia i będzie w stanie załatwić każdą niecierpiącą zwłoki sprawę związaną z kadrami, płacami czy księgowością.

Dlaczego outsourcing księgowo-kadrowy się opłaca?

Zlecanie obsługi księgowości i kadr do zewnętrznego biura rachunkowego z Wrocławia jest jednym z najłatwiejszych i najbardziej oczywistych sposobów na zapewnienie wysokiego poziomu funkcjonowania działalności gospodarczej. Outsourcing pozwala zyskać czas, który można poświecić na rozwój przedsiębiorstwa i skupienie się na jego kluczowej działalności, bez obaw o konieczność kontrolowania zmieniających się przepisów i regulacji prawnych.

Doskonałym przykładem są tu działalności jednoosobowe i małe firmy, które wykonują usługi zupełnie nie związane z księgowością. Pojedyncza osoba, która nie posiada dodatkowych funduszy na zatrudnienie własnej księgowej na pełny etat może dzięki outsourcingowi skupić się na kluczowych aspektach własnej działalności, powierzając niektóre kwestie jej prowadzenia jednostkom, które znają się na tym lepiej.

Minimalizacja kosztów dzięki outsourcingowi księgowo-kadrowemu

Outsourcing to wbrew pozorom doskonały sposób na minimalizację kosztów prowadzenia księgowości i kadr. Znacznie taniej jest zlecić prowadzenie ksiąg do biura rachunkowego, niż zatrudnić własną księgową i dział obsługi kadr i płac, dopłacać do porad prawnych czy regularnie aktualizować systemy i oprogramowanie niezbędne do prowadzenia właściwej dokumentacji. Oszczędność nie oznacza przy tym spadku na jakości – outsourcing w dobrym biurze rachunkowym daje gwarancję, że wykonane usługi są zgodne z przepisami.

Profesjonalna obsługa księgowo-kadrowa

Outsourcing księgowo-kadrowy to wreszcie szansa ciągłego kontaktu ze specjalistami i korzystania z ich wiedzy i doświadczenia podczas prowadzenia własnej działalności. Często szybka konsultacja pozwala uniknąć błędów, które mogłyby zaważyć na kondycji firmy czy zgodności działalności z prawem. Umiejętne zarządzanie przedsiębiorstwem z wykorzystaniem usług outsourcingu kadr i płac pozwala zmaksymalizować zyski z działalności poprzez rozkładanie najważniejszych zadań do specjalistów, którzy są w stanie wykonać je z największą starannością. Próba samodzielnego zrozumienia wszystkich aspektów prowadzenia firmy i osobistego podejmowania się zarządzania każdym jej działem często obraca się przeciwko jednostce, uniemożliwiając skupienie się na faktycznym trzonie prowadzonej działalności. Outsourcing to dla wielu szansa na wybicie się na rynku.

Biuro rachunkowe Wrocław

Wybór właściwego biura – jak wykorzystać outsourcing księgowo-kadrowy

Korzyści z outsourcingu usług księgowych i kadrowych jest wiele, jednak aby faktycznie z nich korzystać trzeba wcześniej dobrać odpowiednie dla siebie biuro rachunkowe. Sprawdzenie zakresu oferowanych przez nich usług, referencji wystawianych przez inne firmy i jednostki, a nawet pierwsze wrażenie po spotkaniu z przedstawicielami biura mogą powiedzieć wiele i wpłynąć na ostateczną decyzję o outsourcingu. Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem dla podjęcia decyzji o outsourcingu – w profesjonalne prowadzenie tak trudnego obszaru działalności warto zainwestować z rozwagą.